Yurt Dışına Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 10 İngilizce Kalıp

Yurt dışına gidince turist olarak yakın zamanda yurt dışına çıkacaksınız ve İngilizce öğrenmek içinde yeterli zamanınız yok peki ne yapmanız gerekiyor kısa sürede İngilizce öğrenemezsiniz ama belli kalıpları öğrenebilirsiniz sizler için bilmeniz gereken 10 kalıbı listeledik.

1 – Do you speak English?

Anadili İngilizce olmayan bir ülkeye gidiyorsanız konuşmaya bu soruyu sorarak başlamanız size zaman kazandıracaktır. Zira karşınızdaki kişide turist olabilir ve siz bunu sormadan konuşursanız karşıdaki de anlamazsa boşuna cümle kurmaya başlamış olacaksınız

2 – Hello, Goodbye, Please, Thank You, I’m Sorry, Excuse Me

Günlük hayatımızın heryerinde kullandığımız kelimeler günün her saatinde merhaba ve hoşçakalın diyebilir, hitap etmek istediğiniz kişinin dikkatini çekebilir ve sizin ona bir şey sormak veya söylemek istediğinizi belli edebilirsiniz.

3 – 1’den 10’a rakamlar

En az 1’den 10’a kadar olan rakamların nasıl söylendiğini öğrenmeniz aklınıza gelen hemen her alanda işinize çok yarayacaktır.

4 – How much is this?

Dışarıda veya başka bir yerde istediğiniz herhangi  şeyin fiyatını sormak ve öğrenmek istersiniz. “How much is this?” kalıbıyla almak istediğiniz şeyin fiyatını kolayca öğrenebilirsiniz.

5 – My name is … / I’m from … :

Bu kalıplar yurt dışında hayat kurtaran kalıplardır. Gittiğiniz ülkede biriyle sohbet etmeye çalışırken adınızı ve nereden geldiğinizi söylemek her alanda daha üretken diyaloglar kurmanızı sağlayacaktır.

6 – Where is the restroom…?

Genel olarak “Where is … ?” kalıbını kullanmak gittiğiniz ülkede aradığınız herhangi bir şeyi (lokasyon, market içinde bir reyon v.b.) bulmanızı sağlayacak ve işinizi sandığınızdan daha çok kolaylaştıracaktır.

7- Could you please help me find this address? Right, Left, East, West

Gitmek istediğiniz yeri bulamıyor ve sormak istiyorsanız bu kalıbı işinize yarayacaktır. Yurt dışına çıkmadan önce yön göstermede kullanılan sözcükleri de öğrenmenizi tavsiye ederiz. Bu kelimeler, bir yeri sorduğunuzda karşınızdaki kişinin tarifini anlamak için işinize yarar.

8- I would like to …

Bu kalıp listeden veya bulunduğunuz yerden ne almak istediğinizi karşınızdakine anlatmanızı sağlayacaktır.

9 – I don’t understand

Bu kalıbı kesinlikle bilmeniz gerekiyor çünkü ne dediğini anlamadığınızı belirtmek, o kişinin size anlatmak için farklı bir yol bulmasını sağlayacaktır.

10- What’s the nature of your trip? What’s the purpose of your visit? How long do you plan on staying?

Pasaport kontrolü sırasında sıklıkla karşılaşacağınız bu kalıpların anlamlarını bilmek ve soruları onlara göre cevaplamak işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Acil durumda ya da yardım istemeniz gereken koşullarda “Help! Emergency! Please call a doctor! Please call the police!” kalıplarını kullanmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: