Zafer Mührü: 30 Ağustos

Tarih 13 Eylül 1921,

Türk ordusu, Sakarya Meydan Muharebesi’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük bir zafer kazandı. Mustafa Kemal Paşa’nın melhame-i Kübra olarak nitelendirdiği bu önemli zafer sayesinde, İsmail Habib Sevük’ün de deyimiyle 13 Eylül 1683 günü Viyana’da başlayan çekilme, 238 sene sonra Sakarya’da durduruldu.” Bu zaferin akabinde de Türk ordusu kesin bir zafer elde etmek için hazırlıklara başladı.

Mustafa Kemal Atatürk Sakarya Meydan Muharebesi’nde, Zafer Tepe’den Duatepe’de cereyan eden muharebeleri takip ediyor

Büyük Taarruza Giden Yol

Sakarya Zaferiyle Türk milletinin kendisine olan inancı artmış olsa da ordu henüz taarruza girişecek durumda değildi. Bu eksikliklerin giderilmesi için bütün maddi imkanlar seferber edilerek hazırlıklara başlandı. Subaylar ve askerler taarruz için eğitime tabi tutuldu, ülkenin kaynakları ordunun emrine verildi, muharebelerin sona erdiği Doğu ve Güney cephesi birlikleri de Batı cephesine kaydırıldı. İşgalci güçlere kesin bir darbe vurmayı hedefleyen harekâtın hazırlıkları büyük bir gizlilik içinde yürütülüldü. Bütün hazırlıklar, 14 Ocak 1922’de kurulan Harp Encümeni’nce yürütüldü. Mustafa Kemal Paşa, İsmet, Fevzi ve Kazım Paşalar ile yaptığı durum değerlendirmesi sonucunda Büyük Taarruz’un Ağustos ayı sonlarında yapılmasını kararlaştırdı. Bu durumun ardından Bakanlar kurulu taarruz kararını onayladı ve Türk ordusu 14 Ağustos 1922’de taarruz için yürüyüşe geçti. Bu sıralarda da Mustafa Kemal Paşa 17/18 Ağustos gecesi gizlice Ankara’dan ayrılarak Konya’ya geçti. 21 Ağustos 1922 tarihli gazetelerde, Mustafa Kemal Paşa’nın Çankaya’da bir çay ziyafeti vereceği bildirilmişti, oysa Mustafa Kemal Paşa, 20 Ağustos 1922’de Akşehir’de Batı Cephesi Karargâhı’nda hazırlıkları yürütüyordu.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ve komuta heyeti Akşehir, Konya’da

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi

Büyük Taarruz için 26 Ağustos saat 03:00’te Akşehir karargâhından ayrılan Mustafa Kemal Paşa beraberinde Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşalarla birlikte 1. Ordu’nun gözetleme yeri Kocatepe’ye geldi. Sabah saat 05:00’te gün ağarırken Türk topçu ateşiyle taarruz başladı. Başlayan harekatın devamında Türk askeri, sabahın ilk ışıklarıyla hücuma geçip Tınaztepe’yi ele geçirdi ve Belentepe ile Kalecik Sivrisi’nden düşmanı uzaklaştırdı.

Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz sırasında Kocatepe’deki gözetleme yerinde

Taarruzun ilk gününde 1. Ordu birlikleri, Büyük Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasındaki 15 km’lik alanda, düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi. 5. Süvari Kolordusu, düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulunurken 2’nci Ordu ise cephede tespit görevini yürüttü.

Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı bütün cephelerde yeniden taarruza geçti ve aynı gün öğlen saatlerinde cephe tamamen yarılarak asıl taarruz bölgesindeki Türk Birlikleri, cephe hattının yarılmasıyla birlikte Sincanlı Ovası’na inerek Yunan birliklerini takip etmeye başladı. Akabinde de Afyonkarahisar, 8’inci Tümen tarafından düşman işgalinden kurtarıldı. 28- 29 Ağustos’taki başarılı taarruzlar sonucunda düşmanın 5’inci tümeni saf dışı edildi.

Sincanlı Ovası

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 30 Ağustos sabahında şimdi belde olan Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy’de birliklere taarruz emrini verdi.

Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat yönettiği Dumlupınar’daki Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde Türk Ordusu, Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki yanında tamamen sararak imha etti. Kızıltaş deresi bölgesindeki açık kalan kısımdan bazı Yunan birlikleri, General Trikopis, General Digenis ve birçok Yunan komutanı kaçtı. Böylece 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandı. Başta Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu yurdu bize verenlere minnet ve rahmetle…

Mustafa Kemal Atatürk, askeri kıta tarafından karşılanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: